Kdo je dietolog?

Dietologie je věda o dietách, tedy o léčebné stravě. Dieta by měla ovlivnit stav a průběh onemocnění, měla by být definována obsahem energie či jednotlivých živin (např.dieta diabetická, redukční, nízkocholesterolová) nebo absencí živiny škodlivé (např.dieta bezlepková, bezlaktózová). Dietolog je lékař zabývající se dietologií, tedy ten, který využívá k léčbě léčebnou stravu a rozvíjí povědomí o dietologii.

Nutricionista je lékař zabývající se klinickou či léčebnou výživou, do které mimo diety patří i umělá výživa, ať již enterální včetně sippingu, tak parenterální.

Kromě lékařů se dietologií zabývají a v léčebných zařízeních prakticky aplikují absolventi (absolventky) nelékařského vysokoškolského studia – nutriční terapeuti, terapeutky, kteří nahradili v aplikaci léčebné stravy   vyšetření  nutričního stavu pacientů dietní sestry, absolventky středoškolského odborného studia. Zvýšením nároků na tuto profesi jsme se přiblížili praxi v zahraničí, kde nutriční terapeuti odpovídají nejen za léčebnou stravu, ale částečné též za léčebnou výživu  až do úrovně aplikace enterální výživy. Dle definice Australské společnosti dietních sester nutriční terapeut (dietitien) aplikuje umění a vědu lidské výživy, aby pomohl lidem obecně a pacientům zvláště pochopit souvislost mezi jídlem a zdravím a provádí dietní změny s cílem zlepšit a udržet zdraví a předejít a léčit onemocnění a konkrétní choroby.

Výživový specialista nebo odborník na výživu je blíže nespecifikovaná profese, kterou může vykonávat kdokoliv, kdo požádá o živnostenský list bez toho, aby mohl být kýmkoliv nucen k doložení jakéhokoliv vzdělání či praxe v oboru. Dietologové a nutriční terapeuti mohou předepisovat a doporučovat dietní opatření u zdravým i nemocných, výživový specialista se o nemocné starat nesmí, může doporučovat dietní opatření u zdravých.

Realita je však odlišná, lidé bez vzdělání se rádi honosí titulem dietolog, jak se lze přesvědčit na internetových serverech a úmyslně tak využívají titul, který jim nepatří k tomu, aby zavádějícím způsobem ovlivňovali veřejnost.

zdroj: abstrakt vystoupení doc.MUDr. Pavla Kohouta, Ph.D na XXX. mezinárodním kongresu SKVIMP; publikováno se souhlasem autora